MONOGRAFIA PAROHIEI „TICOȘ”

Istorie Martie 29, 2014

Satul Ticoș aparține comunei Bicazu Ardelean, și are un număr de 69 de familii, ortodoxe.

Biserica satului este construită între anii 1972-1976 cu efortul și donațiile făcute de credincioșii parohiei sub păstorire părintelui Artemie Moldovan și cu ajutorul Ieromonahului Veniamin Talpău de la Schitul Brateș și enoriașii parohiilor vecine.

În anul 1928 se construiește prima biserică în cimitirul satului. În toamna anului 1972, in urma mai multor ploi, terenul alunecă și mai multe morminte au ieșit la suprafață, iar biserica a fost demontată. Tot atunci jumătate din familii s-au strămutat spre albia râului Bicaz, iar în curtea fostei biserici, a rămas doar cimitirul și o clopotniță.

Ca urmare a acestor evenimente se obțin aprobările necesare construirii bisericii actuale, care a fost sfințită în anul 1976 și în care au păstorit următorii preoți: Pr. Artemie Moldovan, Pr. Popescu Gheorghe, Pr. Diaconu Dumitru între anii 1985 și 1992, Pr. Secară Cătălin între anii 1992 și 1996, Pr. Politic Ioan-Augustin intre anii 1996 și 2002, iar din anul 2002 Pr. Donici Bogdan.

Este un sat de oameni pașnici și muncitori, decenți, simpli, nedeprinși cu vicii fiind ortodocși în proporție de 100%.

Preocupările familiilor din parohie sunt creșterea animalelor și prelucrarea lemnului.

În anul 2011 s-au început lucrările de construcție ale unei clopotnițe, iar în anul 2014 sperăm să putem mări casa de prăznuire.

Satul este primitor și bucuros de musafiri cu inimă bună.